Grad Gračanica

Gračanica je grad u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine i sastavni je dio Tuzlanskog kantona. Ima 45 220 stanovnika.

Površina iznosi 219,5 km2 . Zahvata veći dio doline rijeke Spreče u njenom donjem toku i dio planine Trebava.

Graniči se sa gradovima, Gradačcom na sjeveru i Srebrenikom na istoku, općinom Doboj Istok na zapadu te sa općinom Lukavac na jugoistoku.

Gračanica ima bogatu kulturno-historijsku prošlost. Na njenom širem području tragove svog prisustva i kulture su ostavili neolitski čovjek, Iliri, Kelti, Rimljani, Slaveni, Osmanlije i Austrijanci.

Naselje Gračanica je nastalo u srednjem  vijeku, u blizini rudnika željeza. Oko 1520 godine dolazi pod osmansku upravu. Status kasabe (gradskog naselja) dobiva 1548. godine. Središtem prostranog kadiluka postaje 1572. godine. Oko 1600. godine postaje značajno bosansko središte trgovine i zanatstva i ima čaršiju i najmanje osam mahala, i isto toliko džamija i mesdžida.

Najveći procvat Gračanica je doživjela krajem 17. vijeka kada se u nju, nakon pada Budima 1686. godine doselio Ahmed-paša Budimlija koji je obnašao značajne funkcije i za čije ime se vezuje izgradnja nekoliko značajnih objekata po kojima je čaršija i danas prepoznatljiva.

Na početku 20. vijeka u Gračanici je bilo 11 džamija, pravoslavna i katolička crkva i jevrejski templ (sinagoga) što svjedoči o multietničnosti i multikonfesionalnosti ovog grada.

U sadašnje vrijeme Gračanica je poznata po svom poslovnom duhu i u cijeloj Bosni i Hercegovini poznata kao „od posla čaršija“.

Grad Gračanica ima veoma dobre uslove za razvoj raznih vrsta turizma. Tu su bogato kulturno-historijsko naslijeđe, prirodne ljepote, mineralne i ljekovite vode.

Ima uslove za razvoj kulturnog, vjerskog, izletničkog, rekreativnog, seoskog, etno i banjskog turizma.

Ima evidentiranih 70 spomenika kulturno-historijskog i 12 spomenika prirodnog naslijeđa.

Mapa obilaska turističkih atrakcija se zasniva na spomenicima iz srednjeg vijeka, osmanskog perioda, austrougarske uprave, perioda socijalističke Jugoslavije i spomenicima novijeg vremena.

Lična karta
 1991.2017.
Površina grada387 km2219,5 km2
Broj naselja2823
Ukupan broj stanovnika59.13445.220
Domicilno 44.778
Raseljena i prognana lica (31.12.2017.) 442
Nacionalna struktura stanovništva 2016.
Bošnjaci43.85796,99%
Srbi1570,37%
Hrvati720,16%
Ostali9242,00%
UKUPNO :45.220100,00%
Prirodna bogatstva: nemetalne mineralne sirovine,betonit,kaolin,kvarcni pijesak,tuf, keramičke i vatrostalne gline i krečnjaci. Termomineralne vode (1 eksploatacioni bunar prosječnog kapaciteta 80 litara u sekundi po bušotini). Zemljišni resurs: pogodno za proizvodnju zdrave hrane.
Privreda – poslovni subjekti prema obliku organizovanja
 Broj subjekataZaposleno
PRAVNA LICA4447253
FIZIČKA LICA6571267
JAVNE USTANOVE19908
BANKE1062
MIKROKREDITNE ORGANIZACIJE619
OSIGURANJA1224
UKUPNO: 1.1489533
Zaposlenost
UKUPNO ZAPOSLENO9.533
Evidentirano nezaposlenih dan 31.12. 2017. godine7.881
Na nivou grada postoji 77 Udruženja građana
Broj umirovljenika na području grada Gračanica u 2017. godini: 5.779
Poljoprivreda
Oranice (njiva)8.954 ha
Voćnjaci1.692 ha
Livade962 ha
Pašnjaci1.470 ha
Šume6.619 ha
Ostalo neplodno zemljište1.900 ha
Ribnjaci, bare, trstici0 ha
Fizičkih i pravnih lica upisanih u registar poljoprivrednih gazdinstava je:2251
Ukupan broj peradarskih farmi: 55 sa kapacitetom od 1.510.000 komada
Obrazovanje
Osnovne škole11
Srednje škole2
 ZaposlenoBr. učenika
Osnovne škole5074.466
Gimnazija38229
Mješovita škola1611.467
PU Centar za obrazovanje odraslih 3 120
Ukupno  zaposleno:
730
6.710
Zdravstvo
Struktura zaposlenihOpća bolnica “Dr. Mustafa Beganović”JZU Dom zdravlja Gračanica
Ljekar specijalista1625
Ljekar opće prakse1333
Stomatolog07
Ginekolog32
Labaratorijski tehničar07
Medicinski rad. VŠS04
Medicinski rad. SSS9982
Zubni tehničar07
RTG tehničar01
Akušerska sestre02
Ostalih radnika4749
Ukupno zaposleno:178219
Područne ambulante:12
Privatne ordinacije:13
Timovi porodične medicine:22
Stočni fond
Krupna stoka6.650 grla
Sitna stoka 5.150 grla
Perad : Brojleri (tov)2.900.000 kom.
Koke nosilice30.500 kom.
Pčelarstvo: košnica2.400 kom.
Kultura
Pozorišna i kino dvorana sa 360 mjesta
Biblioteka: 15 sa ( 112.146 knjiga)
Izložbeni i drugi prostori Doma kulture
Izdavaštvo: “Gračanički glasnik”
Vjerski objekti
U Gračanici: 6 džamija, 1 pravoslavna i 1 katolička crkva.
U ostalim mjesnim zajednicama ima 31 džamija i 27 mesdžida

Povoljni klimatski uvjeti, blaga pobrđa i riječne terase, obilje izvora pitke vode i plodnog zemljišta, te bogatstvo živog svijeta, činili su prostor grada Gračanica izuzetno privlačnim za naseljavanje još od najstarijih vremena. Mjesto na kome se nalazi današnja Gračanica bilo je naseljeno još u prahistoriji, što svjedoče ostaci neolitskog naselja na Korića Hanu (starosti 5.500¸- 6.500 godina), kao i brončanodobne i željeznodobne gradine na uzvišenjima Vuknić i Bučica, iznad samoga grada. Ljudi su u ovoj pitomoj kotlini živjeli i kasnije, tokom rane i kasne antike, te ranoga srednjeg vijeka.  Brojni su i tragovi naseljenosti na širem gračaničkom području, a posebno se izdvajaju prahistorijski lokaliteti Brdo i Barice u Gornjoj Orahovici, Vranovići, te Monj iznad Doborovaca.

Većina je ovdašnjih naselja, pod današnjim imenima, nastala u srednjem vijeku, Središte života ovih krajeva tada je bio utvrđeni grad Soko, koji se u pisanim povijesnim vrelima prvi put spominje 1449. godine. Gradom je gospodario knez Radivoj, brat bosanskog kralja Stjepana Tomaša i jedan od najistaknutijih predstavnika dinastije Kotromanić tokom XV. stoljeća. U sjeni zidina Sokola razvilo se i rudarsko selo Gračanica. Nastalo je na istoimenoj rijeci, danas poznatoj po imenu Sokoluša. Sama je rijeka, pak, nazvana Gračanicom, odnosno Gradčanicom (kako glasi starija verzija tog imena) zato jer je nastajala ispod grada Sokola, spajanjem dvaju potočića koji ga opasuju.

Po dolasku Osmanlija (1520.), Gračanica postepeno izrasta u najveće naselje ovoga kraja, koje do 1548. g. i službeno stječe status kasabe (gradskog naselja), carskim ukazom sultana Sulejmana Veličantsvenog. Početkom XVII. stoljeća, pak, među najvećim je gradovima ovog dijela Bosne (sa 9 mahala, te 8 džamija i drugim urbanim sadržajima), ali i snažan zanatski centar, sa 25 esnafa (strukovnih udruga). Po broju stanovnika dostigao je Donju Tuzlu (današnja Tuzla), a postao je i središte prostranog kadiluka (koji je obuhvatao područja današnjih gradova Srebrenika, Gradačca, Modriče i Orašja). Do tog vremena je okončan i proces primanja islama od strane domaćeg stanovništva, tako da su muslimani već u prvoj polovici XVII. stoljeća apsolutna većina u široj okolini.

Tokom dugotrajnih habsburško-osmanskih ratova, na prijelazu iz XVII. u XVIII. stoljeće, Gračanica je pogranično mjesto, izložena neprijateljskim napadima. U njoj se gradi i drveno-zemljana tvrđava (palanka), koja zajedno sa susjednim utvrdama (Soko, Srebrenik i Gradačac) ulazi u sastav novoosnovane Gradačačke kapetanije. Bilo je to i vrijeme teških stradanja, oskudice, gladi i kuge, što je ostavilo dubokog traga u narodnoj predaji. No, u drugoj polovici XVIII. stoljeća Gračanica nastavlja svoj razvoj, izrastajući u naprednu kasabu sa 15 mahala, te čaršijom u kojoj su bili brojni dućani i hanovi. Imala je čak 12 džamija, 3 medrese i više mekteba.

Pečat urbanom razvoju Gračanice u osmanskome razdoblju dali su i brojni vakifi, koji su osnivali vjerske, školske i druge javne ustanove, ostavljajući imovinu od čijih prihoda su se one izdržavale. Najistaknutiji od njih je bio Ahmed-paša Budimlija, graditelj Bijele džamije, sahat-kule i hamama, zatim šejh H. Halil ef. Trepanić, utemeljitelj javne biblioteke, a tu su i gradačački kapetan Osman-beg Gradaščević i njegovi sinovi Murat-kapetan i Hadži Bećir-beg, vakifi gračaničkih medresa. Gradaščevići su imali snažan utjecaj u Gračanici, a ovaj grad je bio i jedan od centara Pokreta za autonomiju Bosne 1832. godine, predvođenog Husein-kapetanom Gradaščevićem, među čijim bliskim saradnicima je bilo i više Gračanlija.

Druga polovica XIX. stoljeća vrijeme je reformi i modernizacije, što se osjetilo i u Gračanici, gdje je po prvi put konstituirana gradska općina (beledija). U tom razdoblju do većeg izražaja dolazi pravoslavna zajednica, sa nekoliko jakih trgovačkih porodica; tada se gradi i prva pravoslavna crkva, a istovremeno u grad se doseljava i nekoliko židovskih sefardskih porodica.

Gračanica je odigrala veliku ulogu u otporu austro-ugarskoj okupaciji, 1878. g. Ipak, slamanjem otpora i konačnom uspostavom austrougarske vlasti, nastupa novo doba, u kome se bilježi napredak na svim poljima. Izgradnjom željeznice, gradskog trga i većeg broja modernijih zgrada, ovo mjesto sve više poprima obrise modernog grada, koji postaje stjecište trgovaca i poslovnih ljudi, sa začecima industrijske proizvodnje. U to vrijeme, Gračanica je i istinska multikulturalna sredina, u kojoj žive pripadnici različitih etničkih skupina, te djeluje veći broj kulturnih i drugih udruženja. Razdoblje monarhističke Jugoslavije, iako opterećeno čestim političkim krizama, koje su imale odraza i u lokalnim sredinama, poput Gračanice, vrijeme je u kome se, nakon početne stagnacije, nastavlja dalji razvoj ovoga grada, osobito 1930-tih godina, kada dolazi do pravog procvata građanske kulture i načina života.

U Drugom svjetskom ratu ovo je područje izbjeglo veća neposredna stradanja, ali je podijeljenost stanovništva na suprostavljene ratne strane prouzročila tešku traumu u kolektivnoj memoriji ovdašnjeg naroda, produbljenu i dosta velikim ljudskim gubicima i žrtvama, u različitim vojskama i formacijama, na različitim stranama.

U prvih dvadesetak godina nove, socijalističke Jugoslavije, Gračanicu zaobilazi opći razvoj industrije i prometnica, te grad i okolina stagniraju ili jako sporo napreduju, u odnosu na neka susjedna mjesta, poput Lukavca, Živinica ili Tuzle. No, poslije osnivanja industrijskih prerađivačkih pogona, izgradnje asfaltnih cesta ka Doboju i Tuzli, a osobito zamahom tzv. male privrede u privatnom posjedu, od početka 1970-tih godina, u sveukupnom razvoju Gračanice se počinje opažati veliki napredak. Povećanje broja stanovnika i razvoj uslužnih djelatnosti uvjetovali su ubrzani urbani i teritorijalni razvoj grada, a savremena komunalna infrastruktura se razvija i u okolnim mjesnim zajednicama.

Takav razvojni slijed je prekinut raspadom Jugoslavije i agresijom na Bosnu i Hercegovinu, u kojoj je Gračanica pretrpjela mnoge ljudske žrtve, teška razaranja i velike materijalne gubitke. Ipak, zahvaljujući uspješnoj organizaciji odbrane, ali i hrabrosti ovdaš-njih ljudi, agresorski nasrtaji su odbijeni, a Gračanica je iz rata izašla čista obraza. Obnovivši porušeno i ratom opustošeno, lokalna je zajednica nastavila svoj hod naprijed, suočavajući se sa svim problemima i tegobama tranzicijskog doba u kojem još uvijek živimo.

Kulturni život grada Gračanice danas održavaju kako javne ustanove, tako i veći broj kulturno-umjetničkih društava, udruženja građana, te kreativnih pojedinaca. Centralno mjesto zauzima Bosanski kulturni centar Gračanica (BKC), kao javna ustanova za kulturu, informisanje i obrazovanje. BKC djeluje u vlastitoj zgradi sa ukupnom površinom od oko 3.000 m2. U okviru BKC-a kao posebne organizacione jedinice djeluju Radio Gračanica (osnovana 1969. godine), zatim Narodna biblioteka “Dr. Mustafa Kamarić” (koja baštini tradiciju Narodne biblioteke Gračanica, osnovane daleke 1928. godine), kao i Kino (čiji začeci padaju u razdoblje pred Drugi svjetski rat). BKC raspolaže i savremenim galerijskim prostorom, izgrađenim 1999., u okviru kojeg je izložena stalna postavka Zavičajne muzejske zbirke. BKC organizira više kulturnih događaja, uključujući godišnji Festival dječijeg teatra Bosne i Hercegovine, zatim tradicionalnu manifestaciju “Ljetne večeri pod lipama Gračanice”, kao i veći broj drugih kulturnih događaja (promocija knjiga, pozorišnih predstava, umjetničkih i tematskih izložbi, itd.). Na prostoru grada Gračanica aktivan je i veći broj udruženja građana i društava koji djeluju u u oblasti kulture, poput BZK “Preporod”, KUD “Adem Alić” i drugih udruženja u Gračanici, zatim kulturno-umjetničkih društava i udruženja građana u Stjepan Polju, Malešićima Škahovici, Doborovcima, Miričini, Lukavici, itd. U novije vrijeme, u oblasti kulture sve više dolaze do izražaja udruženja žena i njihova djelatnost (u Lukavici, Sokolu, Škahovici, Pribavi, Donjoj Orahovici i dr.). Značajan doprinos kulturi predstavlja i časopis za kulturnu historiju “Gračanički glasnik”, koji kontinuirano izlazi dva puta godišnje od 1996., u izdanju Izdavačke kuće “Monos”. Po svojoj programskoj koncepciji, časopis je baziran na kulturnu historiju u najširem smislu, ali obrađuje i druge društvene teme vezane za lokalnu zajednicu. Časopis je okupio više stotina  saradnika iz zemlje i inostranstva, uključujući i veći broj univerzitetskih profesora i istaknutih stručnjaka, a pokrenuo je i niz projekata vezanih za očuvanje, promociju i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog nasljeđa grada Gračanica.

OSNOVNO OBRAZOVANJE

Prva Narodna osnovna škola u Gračanici otvorena je 1886. godine. To je današnja centralna osnovna škola koja nosi ime poznatog bosanskog književnika Hasana Kikića. Od 1948 godine, u Gračanici je otvorena Niža realna gimnazija sa malom maturom – kasnije osnovna škola „Mitar Trifunović Učo“, a danas Druga osnovna škola.

Osim spomenute dvije osnovne i jedne paralelne muzičke škole u Gračanici, na opštini radi još 9 centralnih i 10 podružnih škola, te dva Dječija obdaništa sa više punktova u gradu.


PARALELNA ŠKOLA ZA OSNOVNO MUZIČKO OBRAZOVANJE

Paralelna škola za osnovno muzičko obrazovanje u Gračanici počela je sa radom septembra 1976. godine, pri Narodnom univerzitetu Gračanica. Od 1979. godine radi u sastavu Radne organizacije Udružene osnovne škole i predškolske ustanove. Poslije rata, od školske 1996/97. nastavlja sa radom u okviru Osnovne škole „Hasan Kikić“.

Od početka školske 2004/05 radi u novoizgrađenom i savremeno opremljenom objektu sa tri odsjeka – klavir, harmonika, klasična gitara.
Nastavu pohađa oko 120 učenika.


SREDNJE OBRAZOVANJE

Prva Gimnazija u Gračanici otvorena je 1959. godine. Nakon više transformacija u oblasti srednjeg obrazovanja, danas radi pod imenom čuvenog gračaničkog intelektualca i univerzitetskog profesora Dr. Mustafe Kamarića. Ima tri smjera: opći, matematički i filološki.

Mješovita srednja škola u Gračnici, školuje šest tehničkih zanimanja – mašinsko, elektrotehničko, ekonomsko, turističko – ugostiteljsko, medicinsko i zubnotehničko.

Nazive, adrese i kontakte svih osnovnih, srednjih i privatnih škola na području grada Gračanica možete pronaći ovdje.

Začeci sporta modernog doba u Gračanici zabilježeni su u periodu između dva svjetska rata. Djelovalo je nekoliko nogometnih klubova i sportskih sekcija u okviru Sokolskog društva. Po završetku Drugog svjetskog rata, u jesen 1945. godine, formiran je Fudbalski klub „Bratstvo“ i kao takav je najstariji sportski kolektiv na području grada Gračanica.Takmičio se u ondašnjim ligama sjeveroistočne Bosne, a od 2000.godine se takmiči u Prvoj ligi BiH NK „Bratstvo“ je najmasovniji sportski kolektiv koji okuplja sve selekcije različitog uzrasta. Nosilac je razvoja nogometa u Gračanici.

Nakon izgradnje rukometnog igrališta u Gračanici, 1955. godine i tri godine upornog rada entuzijasta, rukometna ekipa iz Gračanice uključuje se u prvo zvanično takmičenje u okviru Sreske rukometne lige Tuzla, u kojoj se takmiči od 1958. do 1962. godine, a kasnije u regionalnoj i Republičkoj rukometnoj ligi BiH. U toku najintenzivnije agresije na BiH, 1994. godine, gračanički rukometaši se ponovo okupljaju i počinju sa treninzima. Najveći rezultat u historiji kluba postigli su, osvojivši titulu prvaka BiH, u sezoni 1999/2000. godina.

Prvi ženski rukometni klub u Gračanici osnovan je 1959. godine. Rukometašice Gračanice takmičile su se u raznim ligama republičkog ranga. Prvu zvaničnu utakmicu, poslije rata odigrale su u Gradačcu 24. oktobra 1998. godine. Sveukupni nosilac razvoja odbojke na području našeg grada je Ženski odbojkaški klub “Gračanica”. Formiran je 1997. god., a najveći uspjeh postiže 2006. god. kada se plasira u Premijer ligu BiH. U dosadašnjoj sportskoj historiji Gračanice najuspješniji sportski kolektiv je Malonogometni klub “Kaskada” Gračanica. Osnovan je 1997.godine a u svojoj kratkoj historiji ima četiri titule prvaka BiH i jedan osvojen KUP, a nastupio je u Kupu malonogometnih šampiona Evrope, gdje je zauzeo sedmo mjesto. U sezoni 2006/2007 MNK „Kasakada“ je osvoja titule šampiona Federacije BiH i Bosne i Hercegovine.

Prvi košarkaški klub u Gračanici osnovan je 1972. godine. Sve do 1992. godine takmičio se pod imenom KK „Bratstvo“ u Republičkoj košarkaškoj ligi.Nakon pauze u toku rata, ponovo je zaigrao pod imenom KK „Gračanica“ 1996. godine. Tri godine kasnije, u sezoni 1999/2000. godina, zauzima peto mjesto u Prvoj košarkaškoj ligi BiH. U 2004. godini iz lige A-2. prelazi u ligu A u kojoj se i sada takmiči

Osim ovih sportova u gradu djeluju dva karate kluba sa izuzetnim rezultatima, džudo klub, šahovski klub, biciklistički klub i još desetak nogometnih klubova. Nosilac razvoja Gračaničkog sporta je Sportski savez općine Gračanica. Formiran je 1999. godine, a punu afirmaciju doživljava od 2009. godine pa nadalje.

Lokalna zajednica mnogo ulaže u sportsku infrastrukturu i razvoj sporta u cijelini.

Gračanica je danas grad uronjen u zelenilo, sa dva veća parka, te čaršijom, nekadašnjim privrednim, zanatskim i trgovačkim središtem grada. Nekadašnja stara čaršija je uslijed savremene izgradnje uveliko izmjenila svoj izgled, izgubivši mnogo od tradicionalnog ambijenta i kulturnog naslijeđa. Ipak, svoj je značaj i prepoznatljiv duh sačuvala sve do današnjih dana. Čaršiju danas čini glavna gradska ulica (nazvana po Aliji Izetbegoviću, prvom predsjedniku Bosne i Hercegovine), pretvorena u gradsko šetalište, sa većim brojem trgovačkih i ugostiteljskih objekata. Kulturno-historijsko nasljeđe predstavlja značajnu turističku potenciju grada Gračanice. Pored neolitskog lokaliteta Korića Han, koje pripada mlađoj vinčanskoj kulturi, starosti između 4.000 i 4.500 godina i kraljevskog grada i utvrde Sokol, najviše kulturnog blaga, po kojem je Gračanica danas prepoznatljiva, potječe iz perioda osmanske vladavine. Ističemo: Ahmed-pašinu ili Bijelu džamiju, koja je sagrađena u 17. stoljeću, zatim džamiju Fethija u Sokolu, kao najstariju džamiju na području grada Gračanica. Gračanica je prepoznatljiva po Sahat-kuli iz 17. stoljeća, visoka 27 metara i Mula Dedinom turbetu iz druge polovine 15. stoljeća. Iz austrougarskog perioda značajne su zgrade današnje gradske uprave (nekadašnji Konak) i Osman- kapetanova medresa , koje su sagrađene u pseudomaurskom stilu.

Čaršija je i mjesto održavanja tradicionalnog gračaničkog vašara, koji se svake godine održava na Kasum, 8.novembra i traje tri dana. Vašar se prvi put spominje 1604. godine i možda je i najstariji narodni godišnji sajam u Bosni, koji u kontinuitetu privlači na hiljade posjetitelja. Gračanica je prepoznatljiva i po sajmovima među kojima se ističe Sajam privrede „Grapos-expo“ koji se organizuje od 2009.godine. Izletišta u prirodi su uzvišenja Vis (692 m, najviši vrh Trebave) i Monj (532 m), kao i spomenuta šuma Borik na Bukvi, uz regionalnu cestu prema Srebreniku. Do izletišta Vis vodi asfaltni put preko naselja Babići, a na samom lokalitetu postoji sportski poligon, igralište za odbojku, te ugrađene klupe i kamini.

Južno od Gračanice je banjskorekreacijski kompleks Terme, sa tri bazena i pratećim objektima, te termomineralnom vodom visoke kakvoće. Popularna ljetna kupališta su dva bazenska kompleksa u Donjoj Orahovici.

Lovne površine na području grada Gračanica, kojim upravlja Lovačko društvo „Srndać“, prostiru se na blizu 18.000 ha. Važan dio vjerskog turizma ovih krajeva je tradicionalno dovište na planini Ratiš, na tromeđi gradova Gračanica, Srebrenik i Lukavac. Gračanica ima značajne potencijale za razvitak različitih vrsta turizma (izletičkog, banjskog, rekreativnog, lovnog, vjerskog i kongresnog), ali oni još uvijek nisu dovoljno iskorišteni, iako postoje planovi izrade odgovarajućih studija njihovog korištenja.

Grad Gračanica ima kvalitetno organiziranu kako primarnu, tako i sekundarnu zdravstvenu zaštitu. Primarna zdravstvena zaštita organizirana je u Domu zdravlja, privatnim ordinacijama i apotekama, a sekundarna u Općoj bolnici dr. Mustafa Beganović. Prema podacima Zavoda za zdravstvo u Tuzlanskom kantonu, zdravstveno osiguranje u gradu Gračanica koristi 43.492 korisnika, od toga 22.233 nosilaca zdravstvenog osiguranja i za 21. 709 članova njihovih obitelji (podatak iz 2006.).

DOM ZDRAVLJA
Dom Zdravlja u Gračanici je osnovan 14. maja 1953. godine od strane tadašnjeg Narodnog odbora gračaničkog sreza. Tragovi postojanja zdravstva na ovom području dopiru dalje kroz historiju, što se zaključuje iz podataka da je prvi ljekar na rad u Gračanicu došao još davne 1895. godine, bio je to dr. Josip Katz, kada je otvorena i prva ambulanta u ovom gradu, tadašnjoj čaršiji. U periodu između dva svjetska rata, žitelje gračaničkog sreza liječili su dr. Avdo Prohić prvi ljekar gračanlija i dr. Ivo Mrčić, koji su ostali u lijepoj uspomeni ovdašnjeg stanovništva, ne samo kao liječnici već i kao napredno orjentisani ljudi. Neposredno po završetku Drugog svjetskog rata, zdravstvenu zaštitu stanovništvu ovog područija pružali su jedan ili povremeno dva ljekara i nekoliko priučenih bolničara, uz oskudna sredstva i opremu. Osam godina nakon završetka Drugog svjetskog rata, osnivanjem prve zdravstvene ustanove na gračaničkoj opštini sa 30 zaposlenih i samo dva ljekara počinje ubrzani razvoj zdravstvene djelatnosti na ovom području. I pored poteškoća, kroz koje je ova djelatnost prolazila, u minimalnom periodu ostvareni su značajni rezultati u razvoju zdravstva, prije svega u suzbijanju i potpunom iskorjenjivanju pojedinih zaraznih bolesti, u smanjenju smrtnosti, naročito djece, znatnom produženju životnog vijeka stanovništva i kadrovskom i materijalnom jačanju zdravstvene službe. Više na: www.dzgracanica.com

OPĆA BOLNICA
Javnu zdravstvenu ustanovu Opću bolnicu “Dr. Mustafa Beganović” Gračanica osnovalo je Općinsko vijeće Gračanica Odlukom o osnivanju zdravstvene ustanove Opća bolnica Gračanica 24.03.2000.godine, koja je ponijela ime poznatog Gračanlije prof. dr. Mustafe Beganovića. Javna zdravstvena ustanova Opća bolnica „Dr.Mustafa Beganović“ Gračanica pruža usluge specijalističko-konsultativne i bolničke zdravstvene zaštite na sekundarnom nivou i to dijagnostike, liječenja, medicinske rehabilitacije, zdravstvene njege bolesnika, te osiguranje boravka i prehrane bolesnika. Bolnica pruža sekundarnu zdravstvenu zaštitu stanovništvu Gračanice i gravitacionog područja, a odnosi se na općinu Doboj Istok i dijelove gradova Gradačac, Srebrenik i Lukavac. U skladu sa izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti (Službene novine FBiH, broj: 46/10 od 02.08.2010. godine), a na osnovu člana 24. stav 1. tačka Ustava Tuzlanskog Kantona na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, Skupština Tuzlanskog kantona, na sjednici održanoj 15.06.2015. godine donosi Odluku o preuzimanju prava nad Javnom zdravstvenom ustanovom „Dr. Mustafa Beganović“ Gračanica kojom, Skupština Tuzlanskog kantona preuzima prava i obaveze osnivača Javne zdravstvene ustanove Opća bolnica „Dr. Mustafa Beganović“ Gračanica. U Općoj bolnici “Dr. Mustafa Beganović“ Gračanica zaposleno je 179 radnika, od toga 20 doktora specijalista, 12 doktora medicine, 15 diplomiranih medicinskih tehničara (VSS), 1 medicinski tehničar sa višom stručnom spremom(VSŠ), 84 medicinske sestre, i 47 zaposlenih u administrativno-tehničkom dijelu. Pružanje specijalističko-konsultativne zdravstvene zaštite je organizovano u okviru prijemnih i specijalističkih ambulanti, kabineta, savjetovališta i dnevne Bolnice sa sadržajima predviđenim Zakonskim propisima za Opće bolnice. Više na: www.bolnica-gracanica.com

Najstariji do sada poznati datum iz bogatog kulturno-historijskog naslijeđa Gračanice i njene okoline 2.juni 1449. godine, simbolizira višestoljetnu opstojnost na ovim prostorima i zbog toga za sve stanovnike ovog grada ima posebno značenje.

Dan grada se obilježava sjećajući se jednog junskoga dana daleke 1449. godine, kada je u Budimu sklopljen jedan pravni akt – međusobni darovni ugovor, u kome se izričito spominje i utvrđeni grad Soko, srednjovjekovno središte ovih krajeva. To je i najstariji spomen nekog mjesta sa područja današnjeg grada Gračanica u povijesnim vrelima, ali i bitna historijska legitimacija, koja pokazuje i dokazuje višestoljetnu tradiciju, kontinuitet i utemeljenost na ovim prostorima.

Srednjovjekovna isprava, u kojoj se Soko izričito spominje, svojevrstan je rodni list današnjeg grada Gračanica.

Gračanica je povlastice gradskog naselja ili kasabe stekla još daleke 1548. godine carskim ukazom Sulejmana Veličanstvenog.

U narednim stoljećima izrasta u jedno od najvećih gradskih naselja sjeverne Bosne, zahvaljujući i brojnim dobrotvorima poput čuvenog Ahmed-paše Budimlije, najvećeg vakifa sa ovih prostora.

Na sjednici Općinskog vijeća Gračanica, održanoj 05.04.2001.godine  usvojena je Odluka da će se 02.juni obilježavati kao Dan općine Gračanica („Službeni glasnik Općine Gračanica“, broj:01/2001).

Prvi put je 02. juni proslavljen kao Dan općine Gračanica  2002. godine.

Od tog dana pa do danas Dan općine a poslije grada Gračanica se obilježava održavanjem svečane akademije i  nizom drugih zabavnih, kulturnih i sportskih događaja.

Kao značajni datumi na nivou grada Gračanica utvrđeni su još i:

  • 7.april „Dan oslobođenja Gračanice u Drugom svjetskom ratu“
  • 25. maj „Dan odbrane grada Gračanica“
  • 2. juni „Dan grada Gračanica“
  • 7.avgust „Dan pobjede na Visu“
  • 1.septembar „Dan formiranja 11/112 gračaničke brigade“

 Naziv manifestacijeDatum  održavanjaOrganizatorVrsta događajaMjesto održavanja
1.Dan nezavisnosti01. 03.Grad Gračanica/BKC/Boračke organizacijeGradski i državni prazniciGračanica
2.Disco 40+15. 03. – 30. 03.BKCKulturne manifestacijeGračanica
3.07. april – Dan oslobođenja Gračanice u Drugom svjetskom ratu*07. 04.Grad Gračanica/BKC/SABNORGradski i državni prazniciGračanica
4.

Predstava

01.04-06.04BKCKulturna manifestacijaGračanica
5.Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine15. 04.Grad Gračanica / Boračke organizacijeOdbrambeno-oslobodilački datumGračanica
6.09. maj – Dan pobjede nad fašizmom / Dan Europe09. 05.Grad Gračanica/Udruženje antifašista/ BKC /Nevladine organizacijeGradski državni prazniciGračanica
7.20.Festival dječijeg teatra BiH05 i 06. 05.BKC GračanicaKulturna manifestacijaGračanica
8.Kulturno – sportska manifestacija „ Soko“10-17. majMZ „ Soko“Kulturna manifestacijaMZ Soko
9.

Obilježavanje 130 g OŠ“Hasan Kikić“ i Muzičke škole

 

15.05.20.05OŠ „Hasan Kikič“ UG Polifonija“,Muzička škola, BKCKulturna manifestacijaGračanica
10.Pozorišna predstava15.-30 majANEAKulturna manifestaciaGračanica
11.25. maj – Dan odbrane općine Gračanica*25. 05.BKC Gračanica, Grad Gračanica, boračke organizacijeGradski i državni praznikGračanica, Stjepan Polje (Zečev Gaj), Malešići
12.02, juni – Dan općine Gračanica*02. 06.Grad GračanicaGradski i državni prazniGračanica
13Dani KUD “Adem Alić”05. 06.KUD “Adem Alić”Kulturna manifestacijaGračanica
14.Bajramski koncertDatum vezan uz Ramazanski BajramIVZKulturno-vjerska manifestacijaStjepan Polje
15.Festival ilahija i kasida15. 06.KUD „Mladost“ MalešićiKulturno-vjerska manifestacijaMalešići
16.Internacionalni festival folklora i sevdaha“Lukavica“25. 06. – 30. 06.KUD “Lukavica”Kulturna manifestacijaLukavica
17.Smotra folklora20. 06. – 30. 06.UG „Bosna art“ Stjepan poljeKulturna manifestacijaStjepan Polje
18.Smotra folklora25. 07. – 30. 07.KUD „Mladost“ MalešićiKulturna manifestacijaMalešići
      
19.„Dani šehida i poginulih boraca u periodu 41-45 i 92-95.g.“14.08.MZ „Doborovci“Ostale manifestacijeDoborovci
20.“Dani Babića”01.-10. 08.UM “Sjedi krš“ BabićiOstale manifestacijeBabići
21.“Ljetne večeri pod lipama Gračanice”01. 07. – 31. 08BKCKulturna manifestacijaGračanica
22.Dan pobjede na Visu*07. 08.Grad GračanicaOdbrambeno -oslobodilački datumiBabići – Vis, Gračanica
23.Doborovačka proslava04.  08.MZ DoborovciOstale manifestacijeDoborovci
24.Smotra kulturno-umjetničke baštine „Škahovica“01. 08. -10. 08.UG „ Izvor“ Škahovica“Kulturna manifestacijaŠkahovica
25.Kulturna manifestacija „Jošak“ Piskavica10-15.augustUG „Jošak“Kulturna manifestacijaPiskavica
26.Smotra folklora15. 08. – 31. 08.KUD “Mirsad Sinanović” Donja i Gornja OrahovicaKulturna manifestacijaDonja Orahovica
27.Dan 111. gračaničke brigade*01.  09.Grad Gračanica, Boračke organizacijeOdbrambeno-oslobodilački datumGračanica
28Likovna kolonija „BZK Preporod“10. 09. – 30. 09.BZK „ Preporod“Kulturna manifestacijaGračanica
29Mjesec knjige /Književni kongres01. 10. – 30. 10.BKC/ANEAKulturna manifestacijaGračanica
30.Kulturno vjerska manifestacija „Dani Muhameda Taiba Okića“01. 10. – 30. 10.

Gračanički glasnik/ BKC / MIZ Gračanica

(manifestacije je jednom održana i planirano je da se ponovo aktivira)

Kulturno-vjerska manifestacijaGračanica
      
31.„Dani Kere“15. 10. – 30. 10.„Gračaničko keranje“ (nova manifestacija koju udrućenje planira da organizuje)Kulturna manifestacijaGračanica
32.Kulturno vjerska manifestacija „Dani Ašure“Datum vezan za Kurban bajram„Gračaničko keranje“, MIZ Gračanica, UG „Sjedi Krš“, UG“Izvor“ Škahovica“, BKCKulturno-vjerska manifestacijaGračanica
33.Gračanički vašer08. 11. – 09. 11.JP „Komus“Ostale manifestacijeGračanica
34.25. novembar – Dan državnosti Bosne i Hercegovine25. 11Grad GračanicaGradski i državni datumiGračanica
35.Narodni muzički festival04.12.„Umjetnički obrazovni centar“ GračanicaKulturna manifestacijaGraćanica
36.Doček Nove godine na otvorenom31. 12.Grad GračanicaOstale manifestacijeGračanica
37.

Klizalište 2021/2022

-prijedlog kandidata za najbolje sportske kolektive i sportiste TK

Decembar -JanuarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
38.Gradsko prvenstvo osnovnih školaFebruarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
39.Grahijada GračanicaMartSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
40.Šetnja „U susret proljeću“MartSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
41.Gradsko prvenstvo osnovnih škola-odbojka djevojčićeMartSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
42.Gradsko prvenstvo osnovih škola-atletikaAprilSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
43.Gradsko prvenstvo srednjih škola-mali fudbalAprilSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
44.„Paralelle“ specijalna olimpijada djece sa posebnim potrebamaAprilSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
45.Gradsko prvenstvo osnovnih škola- mali fudbalMajSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
46.Gradsko prvenstvo srednjih škola -atletikaMajSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
47.Dan grada Gračanica „Memorijalni marš Zečev gaj“MajSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
48.Dan grada Gračanica „ Ulična trka učenika osnovnih i srednjih škola“MajSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
49.Sportske igre mladihJuniSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
50.Obuka učenika neplivačaAvgustSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
51.Otvoreno prvenstvo Grada Gračanica u odbojci na pijeskuAvgustSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
52.Šetnja „Podari sebi zdravlje, upoznaj ljepote naših krajeva“SeptembarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
53.

Turnir u basketu 4×4

„ Gračanica 2021“

SeptembarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
54.Prvenstvo Grada Gračanice i stonom tenisuOktobarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
55.Šetnja „Moja domovina –moj ponos“NovembarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
56.Realizacija Projekta „ Sport i igra kao značajan faktor razvoja djece sa poteškoćama u razvoju“.DecembarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
57.Izbor najboljih sportskih kolektiva i sportista Grada GračaniceDecembarSportski savez GračanicaSportska manifestacijaGračanica
58.MTB BiciklijadaseptembarMTB TrebavaSportska manifestacijaGračanica
59.TraktorijadaOktobarUdruženje traktorista BabićiOstale manifestacijeMZ Babići
60.KosijadaJuniMZ SokoOstale manifestacijeMZ Soko
61.MotorijadaJul-avgustMC ScorpiomOstale manifestacijeGračanica
62.Zimski bazarDecembarGrad GračanicaOstale manifestacieGračanica
63.Sajam „ Zlatne ruke“SeptembarGrad GračanicaOstale manifestacijeGračanica
64.Kids FestSeptembar Grad GračanicaOstale manifestacijeGračanica
65.MotorijadaJuniMC LutaliceOstale manifestacijeGračanica
66.Pribavsko ljetoJuniMZ PribavaOstale manifestacijeMZ Pribava